Edzés menők. Miért csak edzésen tudok jól teljesíteni? Hogyan lehet ezen javítani?
Sok sportoló fizikai felkészülésében keresi a hibát technikájában ,taktikájában, erőnlétében ,gyorsaságában.
Egyre többet és többet edz, de mégsem jön a várva várt eredmény. Aztán egyszer csak jön a megvilágosodás, hogy talán fejben kéne egy picit-rendet rakni a gondolkodásmódon kellene változtatni.
A teljesítmény nyomás
Első pillantásra az, ami az edzés és a meccsek, versenyek közötti különbséget illeti mindenki számára egyértelmű, nem más, mint a teljesítmény kényszer. Edzésen újra és újra próbálkozhatsz mindenféle kudarc érzése nélkül. Nem igazán számítanak a pontok, nincs statisztika, amely megítélné a teljesítményedet. Ez automatikusan lehetővé teszi, hogy a képességeidre összpontosíts és javíts a teljesítményeden. Aztán jön a meccs, már számítanak a pontok a gólok, minden apró hiba körvonalazódik a statisztikai lapon. Hirtelen azzal szembesülsz, hogy ezer dologra kellene figyelned és már érzed is a nyomást magadon.
Elvárod magadtól, hogy magas szinten teljesíts, a szüleid azt, hogy jól játssz, az edződ pedig azt, hogy segíts a csapatnak nyerni, hogy eredményesen szerepelj.
A nyomás érzését te hozod létre magadban. Igen az edzőid a csapattársaid, a szüleid és a szurkolóid azt várják tőled, hogy jó teljesítményt nyújts, de a nyomás érzését csak te okozod saját magadnak.
Sokszor azt gondoljuk, hogy éreznünk kell
magunkon a nyomást ahhoz, hogy jól teljesítsünk. Ez nincs így, mert a nyomás
vele járója az aggodalom és a félelem, amely gátolja a jó teljesítmény
elérését. Ahelyett, hogy bíznál képességeidben, tapasztalataidban, sikereidben,
kételkedni kezdesz önmagadban és ez által még nagyobb nyomás helyeződik rád. Ez
a pszichológiai nyomás befolyásolhatja a koncentráció képességet és a
döntéshozatalt.
A teljesítményszorongás
A szorongás, egy fajta félelem. Attól tartasz,hogy mi lesz, ha nem megy úgy a játék, ahogy szeretnéd, ha kudarcot vallasz, ha csalódást okozol magadnak és másoknak. És mi történik, akkor, ha sokat aggodalmaskodsz, ha nem a játékodra figyelsz, ha pályán kívüli gondolatok gyötörnek? A teljesítményed jelentősen csökken. Ahhoz, hogy eredményes lehess, szükséged van az összpontosításra, koncentrálásra. Amikor aggodalmaskodsz, a negatív gondolatok kötik le a figyelmed.
pl. Mi van, ha hibázom? Mi van, ha rosszul passzolok? Mi van, ha nem dobom be a ziccert? Mi van, ha kinevetnek, ítélkeznek felettem? Vajon mások mit gondolhatnak rólam?
Minél többet szorongsz, teljesítményed annál
gyengébb lesz.
A kudarctól való félelem
A szorongás a félelemben gyökerezik. Miért félünk a kudarctól? Tudjuk, hogy tévedni emberi dolog és csak az hibázhat, aki csinál valamit. Nem az a gond, ha hibázunk, hanem az, ha nem tanulunk belőle. Ennek ellenére nagyon sok sportoló fél a kudarctól attól, hogy hibázik.
Amiért félünk hibázni:
1, Szégyelljük magunkat a kudarc után, szeretnénk elbújni a világ, elöl.
2, Elveszíthetjük önbizalmunkat, amelynek hatására felerősödhet bennünk a negatív belső hang.
3, Befolyásolhatja jövőbeli terveinket.
4, Csalódást okozunk másoknak, elveszíthetjük mások megbecsülését.
A hibázásnak tulajdonított jelentőség jóval
nagyobb a fejünkben, mint ahogy az megjelenik a gyakorlatban meccsen vagy
verseny közben. A hibázástól való félelem elvonja a figyelmünket azokról a dolgokról,
amelyekre koncentrálnunk kellene és megakadályozza a csúcsteljesítmény
elérését.
Mi a közös a teljesítménynyomásban a teljesítményszorongásban és a kudarctól való félelemben?
Az eredményorientált gondolkodás. Nagyon nehéz a folyamatra összpontosítani, miközben a sikerre vágyunk. Minél jobban az eredményre koncentrálsz, annál jobban nő a szorongás, és annál jobban eluralkodhat a félelem a gondolkodásodon. Ha sokat gondolsz a jövőre, teljesítményed csökken. Úgy tudod a legjobbat kihozni magadból, ha a jelenben maradsz és a feladatodra a felelősségedre koncentrálsz. Persze sokkal könnyebb mondani, mint megtenni. Ez egy folyamat. Ezt gyakorolni kell.
Nagyon nagy a különbség, az edzés a meccsek és a versenyek között. Bár a készségek és a technikák ugyanazok, mégis a megnövekedett nyomás a kudarc lehetősége és az általad kétségbeesetten vágyott eredmény utáni sóvárgás időnként azt eredményezheti, hogy úgy érzed, szinte egy új sportágba csöppentél.
A szurkolók nem szurkolnak az edzéseken a sportolóknak. És senkit sem érdekel igazán, hogy te mekkora erőfeszítések árán milyen lemondásokkal jutottál el oda, ahol most vagy. Ami számít az a versenyen, meccsen elért eredményed.
Hogyan érhetjük el, hogy meccseken, versenyeken ugyanazt az eredményt tudd elérni, mint edzésen? Hogy a tehetséged és a munkád láthatóvá váljon a megmérettetések közepette is?
Valószínűleg mentális gátjaid nem engednek továbblépni. Meg kell változtatni a gondolkodásmódodat. Az eredmény célok helyett a folyamat célokra kell koncentrálni. A következetes felkészülés, a versenyhelyzetek gyakorlása és a mentális edzés segíthet áthidalni az edzés és a meccsek közötti szakadékot.
Ha ezt a cikket elolvastad-már meg is tetted az első lépést a fejlődésedért.
Ha úgy érzed a fizikai képességeid fejlesztése mellett a mentális készségeid fejlesztésére is szükséged van, ne félj segítséget kérni.
A mentális blokkok legyőzhetők.
Tegyél meg mindent céljaid elérése érdekében.
Keress, hívj,üzenj bátran hisz csak nyerhetsz vele.
Együtt megcsináljuk!